Baňkování

Baňkování léčí nejen zatuhlé svaly :

Už před několika tisíci lety používali staří Číňané i Řekové k léčení roztodivné baňky ze zvířecích rohů či různých slitin. A v současnosti baňkování prožívá velkou renesanci. Jedná se sice stále o alternativní medicínu, která je ale velmi oblíbená a vyhledávaná. Baňkování neboli masáž baňkami totiž pomáhá při bolestech zad, prokrvuje ztuhlé svaly a odstraňuje dokonce i zažívací potíže. Jedinou nevýhodou je tvoření modřin, které se po aplikaci baněk objevují. Ale jak známo – pro krásu se musí trpět.

Baňkování udělá na pár dní modřiny, ale tato metoda je léčivá a může dlouhodobě pomoci od všech neduhů.

Skleněné baňky pro zdraví

A co je tedy to záhadné baňkování? Jedná se o starodávnou léčebnou metodu, která postupem času zakotvila v tradiční čínské medicíně. Baňkování se dokonce praktikovalo dříve, než se zrodila známá metoda akupunktura. Při baňkování se používají speciální skleněné, gumové či silikonové baňky (staří Číňané ovšem používali spíše baňky ze zvířecích rohů, bambusu a různých kovů), které se díky podtlaku přichytávají na bolavá místa. A s bolestí, ať už svalů, kloubů či páteře, dokáže baňkování skvěle zatočit.

Baňkování je staré více než 5 tisíc let

Než přejdeme k pozitivním účinkům baňkování, kontraindikacím a tipům, jak si pořídit baňky na baňkování, tak ještě malou chvíli zůstaneme u historie baňkování. Různé výzkumy ukazují, že baňkování se praktikovalo už 3000 let před naším letopočtem. O baňkování se také píše v jednom z nejstarších lékařských spisů, kterým je Ebersův papyrus datovaný do roku 1550 před naším letopočtem.

Na těle existují tzv. Headovy zóny

Henry Head byl lékař a neurolog, jako první lékař tak dokázal, že dysfunkce vnitřních orgánů se odráží na povrchu těla. A sice prostřednictvím nervových spojení mezi míchou a kůží. Head následně rozdělil oblasti těla na přesně ohraničené segmenty či oblasti, které pojmenoval jako dermatomy.

Zjistil, že vnitřní orgány nemají dostatek receptorů bolesti. V důsledku toho pak nervové vzruchy nedorazí do mozku, aby nás upozornily, že je něco v nepořádku. Naopak signály o stavu vnitřních orgánů směřují do dermatomů, které se tak stanou přecitlivělými na dotek.

 

 

Pokud nás například budou trápit ledviny či močový měchýř, projeví se to citlivostí malé oblasti kůže u naší pravé lopatky. Podobně známky špatné funkce tlustého střeva můžeme vnímat na povrchu těla v oblasti kostrče. Příznaky angíny kromě bolesti krku je možné indikovat rovněž citlivostí kůže na levém rameni nebo paži. Pro léčbu oslabených orgánů spolehlivě funguje metoda baňkování, která využívá práce těchto bodů tzv. headových zón. Jako novinku nabízíme masáže v kombinaci s baňkováním, nebo baňkování samostatné.

princip baňkování je založen na podtlakové masáži, jenž reflexní cestou ovlivňuje funkce vnitřních orgánů. Po vtažení do kůže a podkoží dojde k popraskání drobných cévek, které po odejmutí způsobí drobná červená kolečka až fialová kolečka. Malý výron krve do okolí zvýší cirkulaci krve a přívod kyslíku. Zlepšení látkové výměny a úleva při bolestech svalů. A skrze headovy zóny lze ovlivnit činnost vnitřních orgánů.

samotná aplikace  spočívá v přikládání baněk ( silikonových, plastových) různých velikostí a různého materiálu na části těla, které jsou bolestivé, nebo se v nich nachází patologie ( např. triggerpointy). Podtlak, který je docílený vysátím vzduchu zevnitř baňky, může mít za následek stimulaci vnitřních problémových orgánů.

Baňky se na těle nechávají 5-10 minut a můžou způsobit hematomy, které se během 7 dnů vstřebají.

Účinky baňkování :

 • uvolňují ztuhlé svaly
 • detoxikují organismus
 • rozproudí lymfu
 • prohřívá a urychluje metabolismus
 • pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu, čímž přispívá k posílení imunity.

Kontraindikace:

 • onemocnění krve, hemofilie, trombózy
 • onemocnění cukrovkou
 • onemocnění kůže, záněty, vředy apod
 • nádorová onemocnění
 • těhotenství
 • menstruace

 

 

Baňkování s kombinaci s masážemi zad a šíje  ( 45 minut)+ konzultace s wellness sportovním specialistou-1200,-kč ( 30minut)

 

 

zdroj : spektrumzdraví